Facebook St Francis Credit Union

Clare Community Games

Sponsored by St Francis Credit Union

 

Important County Notes

All Star Awards Fri 27th Oct @8pm, West County, Ennis.

County AGM Tues 7th Nov 2017 @ 7:30pm, West County, Ennis.

County Events Calendar (2017).

Download 2017 Rulebook PDF.

County Athletics 2017 Results.

May National Festival Results Sat 6th May 2017, Dublin.

Munster Results Sun 2nd April 2017, UL.

August National Festival Results 18-20 Aug 2017.

Search Website

CLARECOMMGAMES

14-national-1-2014.jpg
015-national-2-2014.jpg

Community Games FAQs

As well as having a very active International Committee who forge links with various organisations abroad, Community Games is one of the founder members of the International Sport and Cultural Association (ISCA). The ISCA has, in a very short time, become an umbrella organisation for sporting and cultural organisations world-wide.


32-munster-2014.jpg
Pathway Events 2017 Print

On Friday 16th June, in John O'Sullivan Park (Lees Road, Ennis), St. Francis Credit Union Clare Community games were delighted to offer children the opportunity to compete in a number of Pathway Events, which are confined to the County only. If enough counties/areas participate in the events they may then go forward to the National programme.

 01-pathway-2017

See more photos on Facebook courtesy of Mary Loughnane.

Results

Boys U12 Hurdle

1st Darragh Ball, Doora/Barefield
2nd Conor Murphy, Clarecastle/Ballyea
3rd Fionn O’Mara, Killanena/Flagmount

Girls U12 Hurdles

1st Louise O’Mahoney, Sixmilebridge/Kilmurry
2nd Caoimhe Byrne O’Connell, LDKK
3rd Aimee Barrett, Clarecastle/Ballyea

Boys U16 400m

1st Gabriel Kehinde, Ennis, St. Johns
2nd David Onwedine, Ennis, St. Johns
3rd Trevor Obeka, Ennis, St. Johns

Girls U16 400m

1st Niamh Conlon, Cooraclare/Cree

Boys U14 400m

1st Luke Griffin, Ballynacally/Lissycasey
2nd Noah McConway, Quin/Clooney
3rd Mark O’Mahony, Sixmilebridge/Kilmurry

Girls U14 400m

1st Aine Bowes, Killanena/Flagmount

Boys U12 200m

1st Aidan Considine, Cooraclare/Cree
2nd Fionn O’Mara, Killanena/Flagmount
3rd Sean Breen, Doora/Barefield

Girls U12 200m

1st Holly O’Boyle, Ennis, St. Johns
2nd Caoimhe Byrne O’Connell, LDKK
3rd Louise O’Mahony, Sixmilebridge/Kilmurry

Girls U9 Multi Event

1st Doora/Barefield: Emily Frawley, Rachel Kerins, Emma McGann, Millie Watts
2nd Ennis, St. Johns: Grainne Leyden, Samantha Olabiyi, Kayla Moylan, Erin Higgins
3rd Quin/Clooney: Sheena Beirne, Emily Burton, Lianda McGuire, Sophie O’Donnell

Boys U9 Multi Event

1st Doora/Barefield: Liam O’Sullivan, Shane Dilleen, Kyle Lillis, Ben Talty
2nd Quin/Clooney: Cian Haxted, Sean Considine, Ruairi McGowan, James Palache
3rd Inagh/Kilnamona: Tadbh Hassett, Darragh Seery, Donncha Kelly, FionnDaffy

Individual Athletics

  • Boys and Girls U12 200m
  • Boys and Girls U14 400m
  • Boys and Girls U16 400m
  • Boys and Girls U12 Hurdles

The usual age rules of community games apply.

Boys and Girls O7 and U9 Multi event (consisting of 4 events)

  • There will be either four girls or four boys on a team.
  • Each child will compete in one individual event - ball throw, 300m, long jump, kick fada.
  • All four will compete in a 4 x 50m relay.
  • Points awarded for finishing positions: 1st = 1pt; 2nd = 2pts etc.
  • Team with the lowest score win
  • Rules as per existing national community games rules.
 

About Us

Copyright © Clare Community Games.

Founded 1971

Sponsored by St Francis Credit Union.

Affiliated to Aldi Community Games.

Search Content

Website

Hosted by MyHost.ie, Powered by Joomla! Template by Joomlashack.

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Website QueriesSitemap.